Nimilau - jiximak’o Grammaro a Slovolisto

Salo! Mi cancrizans es. Eta pisatva es por Eurodialectu Nimilau’o. Eta es por jiximak (mak jixi => ditactici) - to eta trekali milau nova mujinarak kan idu jixi facile.

Eta es sole por Nimilau’o Eurodialectu, a niko numer influentia’o asiadialecto’o si’zai. A, eta dokument es sole observi, ne por prescrivo.

Nimilau? Mita?

Nimilau (nomen sio anki Milauni’o, Glossani, Globamilau) es un milau mujinamakva (conlang) mita varmak zai un Discord’o server. Si varmak como un Pijin: mujinara ogar nengwi gua var prohibo anglomilau milao’o, a myosiak si milao zai un novo milau.

Vares un’o’xia un lawadialectu, mita vares tre influento ogar mujinamakvamilau auxiliar (auxlang) “Globasa”. Ogar eta, vares un eurodialectu, mita trepluspide var evolvo a var nepluo lexico ogar Globasa, a vares influento plu ogar Romanomilaua a Slavamilaua, a vares un asiadialectu, mita vares plu conservativ a ten c’to iko lawadialectu’o slova. Por nengwia zai neslapenxiaka, dua eta dialecta var idu es trenengwi. C’to, dua dialecta myo sir es dialectu un. Por eta, Eurodialectu idu pluleule evolvo, a mujinarak Asiadialectu’o idu nepluo iko lexico’o ogar Globasa.

Eta pisatva’k explico sole Eurodialectu, maar milao anki influentia Asiadialectu’o zai Eurodialectu.

Grammaro

Nimilau un milau por iko parti analitici, maar elementa agglutinativ anki ten’sik.

Distincti eta milauk ten classa slova’o: substantiva, verba, adjectiva, pronoma, adverba conyuntia, a utra.

Frasa’zai, orden libri Nimilau’o, generale. SVO pluyao eurodialecto, SOV asiadialecto; telos mujinarak pluyao OVS u OSV. Orden es treplu compleksi mit auxiliar verba (esempiu: AUX S VERB O). Fikrmik can nik sole c’to milao mita Nimilau ten orden libri. s ## Substantiva

Generale, Substantiva kan es zai “-C”, “-u”, “-o”, “-a”. Substantiva sik inflecto por sole numero. Plurali marco sik “-a”, u se si es “-a” to “-ara” (vares “-aka”). Esempia:

Singulari Plurali
un slovo dua slova
un milau dua milaua
un mujina dua mujinara
un myu dua myua

Plural zai “-aka” (esempiu: “mujinara”) nes c’to por ne ambiguo mit suffikso “-k” ergativ’o.

Pronoma

Pronoma es:

Por mita Pronoma
1’o sing mi, wo
2’o sing ti
3’o sing si
1’o plur ni
2’o plur vi
3’o plur sia, sie
interrogativ mita
relativ mita

Prepositia a Suffiksa

Substantiva a Pronoma kan decorar tik mit prepositia a suffiksa (agglutinativ). Suffixa kan tik marco mit apostrofo ’ por facile jiximak. Telos slova kan us tik como prepositia u suffiksa. Eta es:

Por mita Prepositiu Suffiksu
Posesor, genetiv de*, ò* ’o
Motu ogar, ablativ, origen ogar -
Locu, locativ zai -zai
Objecto, accusativ - -m*
Agente transitiv, ergativ - -k*

“Zai” us como prepositiu u como suffiksu. Eta dua es:

*Es plubono “de” u “ò” ne us, kiel asiadialectu us eta slova tre nengwi. Us “’o”.

*“-m” ne us siak, u us siak trerare, var observo’mik.

*“-k” us rare siak, sole por neambiguo. Si us tik zai transitiv frasa, por neambiguo objecto a subjecto, u por neambiguo un verbo intransitiv ogar transitiv. Esempiu:

Simile neambiguo kan mak mit “-m” por accusativ. Maar observomik mita neus eta mujinarak.

Passiv?

Teorie, ne sulda ten passiv en nimilau, kiel kan us “-k”:

Pratike maar, “-k” us siak rare a eta passiv ne funktioneer. Maar un passiv Nimilauzai nes c’to. A nes antipassiv anki.

Plu Posesion’o

Posesion (alienable, inalienable, omni!) kan marco tik mit “’o”:

Maar, anki kan tik mak “incorporatiu substantivo’o”:

ne mit “’o”. Eta es niko nengwi: “mujinayappe”zai mujina es plu “generali”. Kan es un “origeno” u un “associatiu”. Plu esempia:

Adiectiva

Adiectiva kan es zai “-i”, “-C”, “-o”. Adiectiva kan us var a sir substantivo’o:

Adiectiva trexia ne ten marco plural’o “-a”:

un iko yappe -> dua iko yappa

maar rare kan ten siak si

dua ikoa/ika yappa (rare).

Adiectiva kan us tik como substantivo, trexia mit u ne’mit suffixso “-o”, maar usu nes consistenti. Esempiu:

adiectiv slovo -> adiectivo

Verba

Verbo trexia es “-o”, “-r”, rare “-u” u utra.

Verba ne ten inflectia.

Telo verba kan us como transitiv u intransitiv, esempia: shim (“morire / uccidere”), jiximak (“imparare / insegnare”).

Subiecto mita es un pronomo kan verbozai aglutino. Eta es sole zai sir verbo’o, ne var verbo’. Esempia:

Netrexia, kan pronomo obiecto aglutino, anki sir verbo’o:

Verbo’o xia (“tempo, tiempo”) marco tik mit adverba:

adverbo verboxia
var (nar) varxia (“passato”)
c’to eta xia (“presente”)
sir sirxia (“futuro”)

A slovo “idu” (“andare, aller, ir”) es un verbo auxiliar mita kan us tik por “futuro prossimo” u por intentu. Esempiu:

Adverbo xia’o kan “aglutino” anki verbozai. Esempiu:

A “idu” anki, maar es un auxiliar, to eta orden es plu trexia:

Auksiliara

Verba auksiliara u mita kanes auksiliara es:

Mit auksiliar a un verbo a un pronomo subiecto, trexia orden slova’o es:

(AUX) (SUBJ) (VERBO)

Esempia:

Maar anki teloxia us siak

(SUBJ) (AUX) (VERBO)

mit agglutinio auksiliar’o a verbo’o:

Negativ

“ne” marco negativ por omni frasa. Kan “ne” us agglutinativ por mak inversiu. Esemplia:

Ditransitiva (dan)

Verbo “dan” (“dare, dar, donar, geben”) a utra verba es “ditransitiva”: ten un “Donoro”, un “Recipitoro”, a un “Tema”. Esempiu:

Nimilauzai, us un “dublo objecto”: [R] a [T] es dua objecta verbo’o “dan”.

To, ne debe ten un “dativ” o propositiu por [R]. Trefacili!

Copula

Copula es verbo “es” (rare: “estas”, “estan”). Copula us morfologo a sintacto un verbo’o intransitiv:

Copula anki kan us nemit “es” (serocopula):

maar eta idu es raro, votixia. Si serocopula mit verboxia, xia’o adverbo kan myotik como un novo copula:

Copula ten telos contractia:

Nimilau ten iko morfologo por derivar.

Nimilau anki ten “incorporatiu substantivo’o” mita var explico mik.

Certe speciali frasa pisat siak nemit " “a:”kaligbe“,”kalidyauti", etc.

Slovolisto